
| Mitsubishi Trium Mondo - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2000 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 139.5 x 84 x 19 mm (5.49 x 3.31 x 0.75 in) |
| Weight | 200 g (7.05 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | Monochrome resistive touchscreen, 16 shades |
| Size | |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio |
| Platform | |
| OS | Microsoft Windows PocketPC |
| CPU | 64-bit NEC VR4131 166 MHz |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Detailed call duration reports | |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Monophonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Ascending ring tone | |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | |
| Features | |
| Sensors | |
| Browser | WAP 1.1 |
| Clock | Yes |
| Alarm | Yes |
| Languages | 8 |
| Predictive text input Calculator PDA compatible MP3 reader | |
| Battery | |
| Type | Removable NiMH battery |
| Stand-by | 100 h |
| Talk time | 2 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | |