
| Mitsubishi Trium Cosmo - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2000 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 103 x 51 x 16 mm, 72 cc (4.06 x 2.01 x 0.63 in) |
| Weight | 69 g (2.43 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | Monochrome graphic |
| Size | |
| Resolution | 5 x 13 to 25 chars |
| Picture menu Softkey | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 100 |
| Call records | 10 dialed, 10 received, 10 missed calls |
| Detailed call duration reports | |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Monophonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Ascending ring tone | |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS |
| Browser | |
| Clock | Yes |
| Alarm | Yes |
| Games | Yes |
| Languages | 8 |
| Java | No |
| Predictive text input for 5 languages Calculator Auto On/Off switch Scratchpad Currency converter | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 540 mAh battery |
| Stand-by | 80 h |
| Talk time | 3 h |
| Misc | |
| Colors | 2 |