
| Mitsubishi M350 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | Class 8 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2004, Q2 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 107 x 47 x 20 mm, 85 cc (4.21 x 1.85 x 0.79 in) |
| Weight | 99 g (3.49 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | |
| Resolution | 128 x 160 pixels, 7 lines |
| Downloadable logos | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 255 x 6 fields |
| Call records | 10 dialed, 10 received, 10 missed calls |
| Internal | 5MB |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | No |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, EMail |
| Browser | WAP 1.2.1 |
| Games | 2 |
| Java | Yes |
| Predictive text input Voice dial/memo Organizer Photo editor | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 900 mAh battery |
| Misc | |
| Colors | Metallic Silver |