
| Mitsubishi M342i - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | Class 8 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2004, Q1 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 107 x 47 x 19 mm, 85 cc (4.21 x 1.85 x 0.75 in) |
| Weight | 99 (3.49 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | |
| Resolution | 128 x 160 pixels |
| Downloadable logos | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | Yes |
| Call records | 10 dialed, 10 received, 10 missed calls |
| Internal | 5MB |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | No |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic - SP midi, MFI (i-mode), Midi, i-melody, AMR ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Melody formats: SP midi, MFI (Music format for i-mode), Midi, i-melody, AMR Picture formats: .jpg, .gif, .png, .wbmp and animated gi | |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Browser | iMode |
| Games | 2 embedded + downloadable |
| Languages | English, French, German, Italian, Spanish, Dutch a |
| Java | Yes, DoJa 1.5 |
| Predictive text input Voice memo Organizer Photo editor | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion battery |
| Stand-by | Up to 380 h |
| Talk time | Up to 5 h |
| Misc | |
| Colors | |