
| Mitsubishi M320 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | Class 8 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2002, Q4 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 116 x 47 x 20 mm (4.57 x 1.85 x 0.79 in) |
| Weight | 95 g (3.35 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | CSTN, 4096 colors |
| Size | |
| Resolution | 128 x 141 pixels |
| Downloadable wallpapers Customizable softkeys | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 255 x 6 fields |
| Call records | |
| 20 voice dial records 150 SMS messages SMS templates Detailed call logs | |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones, composer |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS |
| Browser | WAP 1.2.1 color image viewer (GIF, PNG, JPG) |
| Clock | Yes |
| Alarm | Yes |
| Games | Yes |
| Java | No |
| Business card exchange via IrDA Voice dial Voice memo Predictive text input Organizer Customizable front panel | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 900 mAh battery |
| Stand-by | Up to 350 h |
| Talk time | Up to 4 h |
| Misc | |
| Colors | 3 - Quartz gold ; Frozen silver ;Marine blue |