
| Mitsubishi m21i - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | Class 8 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2003 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 115 x 47 x 19 mm, 85 cc (4.53 x 1.85 x 0.75 in) |
| Weight | 95 g (3.35 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | CSTN, 4096 colors |
| Size | |
| Resolution | 128 x 141 pixels |
| Downloadable wallpapers Customizable softkeys | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 255 x 6 fields, Photo call |
| Call records | |
| 150 SMS messages SMS templates Detailed call logs | |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones, composer |
| 3.5mm jack | No |
| Polyphonic ringtones (SMF, MFi 3.0, MFi 3.0 with ADPCM) | |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, Email (melody attachments) |
| Browser | iMode |
| Clock | Yes |
| Alarm | Yes |
| Games | 2 - Rayman Bowling and Rayman Garden |
| Java | No |
| Business card exchange via IrDA Predictive text input Organizer | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 900 mAh battery |
| Stand-by | Up to 350 h |
| Talk time | Up to 4 h |
| Misc | |
| Colors | 3 - Quartz gold ; Frozen silver ;Marine blue |