
| Mitac MIO Leap K1 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | Class 10 |
| Launch | |
| Announced | 2008, June. Released 2009, October |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 105.1 x 53.5 x 14.5 mm (4.14 x 2.11 x 0.57 in) |
| Weight | 125 g (4.41 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Size | 2.6 inches, 20.9 cm2 (~37.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~154 ppi density) |
| Secondary OLED 65K display, 1.7" inches | |
| Platform | |
| OS | Windows Mobile 6.1 Professional |
| CPU | Samsung S3C 2443, 400MHz |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 64MB RAM, 1GB |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS, SiRF Star III chipset, MioMap navigation |
| Radio | No |
| USB | miniUSB 1.1 |
| Features | |
| Sensors | |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML |
| Dual-face phone MP3/WMA/WAV/eAAC player MP4/H.263 player Pocket Office Organizer Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 790 mAh battery |
| Talk time | Up to 5 h |
| Misc | |
| Colors | Black |