
| Mitac MIO Leap G50 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / UMTS |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | UMTS 2100 |
| Speed | Yes, 384 kbps |
| Launch | |
| Announced | 2008, August. Released Released 2009, October |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 98 x 58.5 x 14.2 mm (3.86 x 2.30 x 0.56 in) |
| Weight | 119 g (4.20 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~42.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Handwriting recognition | |
| Platform | |
| OS | Windows Mobile 6.1 Professional |
| CPU | Samsung S3C 2443, 400MHz |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 64MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP, AF |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS, SiRF Star III chipset |
| Radio | No |
| USB | miniUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML |
| MP3/WMA/WAV/eAAC player MP4/H.263 player Pocket Office Organizer Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion battery |
| Misc | |
| Colors | Black |