
| Mitac MIO 8870 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2004, Q4 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 110 x 49 x 21 mm, 110 cc (4.33 x 1.93 x 0.83 in) |
| Weight | 120 g (4.23 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 2.2 inches, 35 x 44 mm, 15.2 cm2 (~28.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 176 x 220 pixels (~128 ppi density) |
| Animated screensavers Color backgrounds | |
| Platform | |
| OS | Microsoft Windows Mobile 2003 SE Smartphone |
| CPU | Intel PXA262 200 MHz |
| Memory | |
| Card slot | MMC/SD, up to 1 GB |
| Internal | 32MB |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3, Hi-Fi ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| MP3/MP4 player Predictive text input Organizer Voice memo | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1050 mAh battery |
| Stand-by | Up to 100 h |
| Talk time | Up to 4 h |
| Misc | |
| Colors | |