
| Maxwest Vice - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2016, January. Released 2016, January |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 106 x 52 x 13.6 mm (4.17 x 2.05 x 0.54 in) |
| Weight | 87 g (3.07 oz) |
| SIM | Dual SIM (dual stand-by) |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~32.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Platform | |
| Chipset | Spreadtrum 6531D |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Internal | 64MB 64MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | No |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0 |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 1.1 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, IM |
| Games | No |
| Java | No |
| Audio/Video player Photo viewer Voice memo | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 900 mAh, removable |
| Misc | |
| Colors | Black, Red, Silver |