
| Maxwest MX-210TV - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch | |
| Announced | 2013, September. Released 2013, November |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 92 x 45 x 17.5 mm (3.62 x 1.77 x 0.69 in) |
| Weight | 82 g (2.89 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 2.0 inches, 12.6 cm2 (~30.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~102 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Internal | 32MB RAM, 32MB ROM |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0 |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | miniUSB |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Games | Downloadable |
| Java | No |
| SNS applications Analog TV MP3/WAV/WMA player MP4/H.263 player Organizer Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 800 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 160 h |
| Talk time | Up to 4 h |
| Misc | |
| Colors | Black, Red, Blue |