
| Maxwest MX-100 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2013, July. Released 2013, July |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 110 x 45 x 14 mm (4.33 x 1.77 x 0.55 in) |
| Weight | 73 g (2.57 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Flashlight | |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 1.8 inches, 10.2 cm2 (~20.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 200 entries |
| Call records | Yes |
| Internal | 32MB RAM, 32MB ROM |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1 |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | Stereo FM radio; built-in antenna |
| USB | miniUSB |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Games | Downloadable |
| Java | No |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 800 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 800 h |
| Talk time | Up to 8 h |
| Misc | |
| Colors | Black, White, Red, Blue |