
| LeEco Le S3 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Launch | |
| Announced | 2016, October. Released 2016, November |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 151.1 x 74.2 x 7.5 mm (5.95 x 2.92 x 0.30 in) |
| Weight | 153 g (5.40 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 3), aluminum back, aluminum frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~74.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Platform | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow), eUI |
| Chipset | Qualcomm MSM8976 Snapdragon 652 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.4 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A72) |
| GPU | Adreno 510 |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| Main Camera | |
| Single | 16 MP, PDAF |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, 720p@120fps |
| Selfie camera | |
| Single | 8 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 3000 mAh, non-removable |
| Charging | 18W wired, QC3 |
| Misc | |
| Colors | Gray, Gold, Rose Gold |
| Models | LEX626, Le X522, Le X626 |
| Price | About 200 EUR |