
| LeEco Le Max - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 7, 38, 40 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Launch | |
| Announced | 2016, January. Released 2016, January |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 167.1 x 83.5 x 9 mm (6.58 x 3.29 x 0.35 in) |
| Weight | 204 g (7.20 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Micro-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.33 inches, 110.5 cm2 (~79.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~464 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Platform | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8994 Snapdragon 810 (20 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x2.0 GHz Cortex-A57) |
| GPU | Adreno 430 |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM |
| eMMC 5.0 | |
| Main Camera | |
| Single | 21 MP, f/2.0, 1/2.4", AF, OIS |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 4 MP, f/2.0, 1/3", 2µm |
| Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 24-bit/192kHz audio | |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C (MHL2 TV-out) |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Po 3400 mAh, non-removable |
| Charging | 18W wired |
| Misc | |
| Colors | Gold, Silver |
| Price | About 350 EUR |