
| LeEco Le 2 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 38, 40, 41 |
| Speed | Yes, 384 kbps |
| Launch | |
| Announced | 2016, April. Released 2016, April |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 151.1 x 74.2 x 7.5 mm (5.95 x 2.92 x 0.30 in) |
| Weight | 153 g (5.40 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~74.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow), EUI 5.6 |
| Chipset | Mediatek MT6797 Helio X20 (20 nm)Qualcomm MSM8976 Snapdragon 652 (28 nm) |
| CPU | Deca-core (2x2.3 GHz Cortex-A72, 4x2 GHz Cortex-A53, 4x1.4 GHz Cortex-A53)Octa-core (4x1.4 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A72) |
| GPU | Mali-T880 MP4Adreno 510 |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 3GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| Main Camera | |
| Single | 16 MP, f/2.0, PDAF |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, 720p@120fps |
| Selfie camera | |
| Single | 8 MP, f/2.2, 1/3.2", 1.4µm |
| Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| 24-bit/192kHz audio | |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 3000 mAh, non-removable |
| Charging | 18W wired, QC2, 50% in 30 min |
| Misc | |
| Colors | Rose gold, gold, silver, grey |
| Models | Le X526, Le X620, Le X520, Le X527, X526 |
| Price | About 190 EUR |