
| Lava Z2 Max - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 40, 41 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2021, May 11 |
| Status | Available. Released 2021, May 11 |
| Body | |
| Dimensions | 174.7 x 78.6 x 9.1 mm (6.88 x 3.09 x 0.36 in) |
| Weight | 216 g (7.62 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 7.0 inches, 116.4 cm2 (~84.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1640 pixels (~256 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Platform | |
| OS | Android 10 (Go edition) |
| CPU | Quad-core 1.8 GHz |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| Main Camera | |
| Dual | 13 MP, f/1.9, (wide), 1/3.0", 1.12µm, AF 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 8 MP, f/2.0, (wide), 1.12µm |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | |
| Type | Li-Po 6000 mAh |
| Misc | |
| Colors | Stroked Blue, Stroked Cyan |
| Models | LS0001 |
| Price | About 90 EUR |