
| Lava X3 (2016) - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2016, January. Released 2016, January |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 144 x 72 x 8.5 mm (5.67 x 2.83 x 0.33 in) |
| Weight | 142 g (5.01 oz) |
| SIM | Dual SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| Platform | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC |
| Internal | 8GB 2GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 720p |
| Selfie camera | |
| Single | 5 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 2500 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 182 h |
| Talk time | Up to 11 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | White/Silver, Blue/Black, White/Gold |
| Price | About 100 EUR |