| Lava Pixel V2 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1800 TD-LTE 2300 |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2015, September. Released 2015, September |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 141.6 x 70.8 x 7.6 mm (5.57 x 2.79 x 0.30 in) |
| Weight | 128 g (4.52 oz) |
| SIM | Dual SIM (Dual stand-by) |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Protection | Asahi Dragontrail Glass |
| Platform | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop), Android One |
| Chipset | Mediatek MT6735 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 13 MP, AF |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 8 MP |
| Features | LED flash |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio, recording |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Po 2500 mAh, removable |
| Talk time | Up to 24 h 40 min (2G) / Up to 10 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Icy White, Royal Black |
| Models | Pixel V2 |
| Price | About 120 EUR |