| Lava Pixel V1 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2015, July. Released 2015, July |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 152.1 x 76.3 x 8.5 mm (5.99 x 3.00 x 0.33 in) |
| Weight | 135 g (4.76 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| Protection | Asahi Dragontrail Glass |
| Platform | |
| OS | Android 5.1.1 (Lollipop), upgradable to 6.0 (Marshmallow), Android One |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz |
| GPU | Mali-400MP2 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 8 MP, AF (13 MP via SW interpolation) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 5 MP, 8 MP via SW interpolation |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Po 2560 mAh, removable |
| Talk time | Up to 20 h (2G) / Up to 12 h 17 min (3G) |
| Misc | |
| Colors | White, Gold |
| Price | About 160 EUR |