
| Lava P7 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2016, January. Released 2016, January |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 143 x 72.5 x 9.3 mm (5.63 x 2.85 x 0.37 in) |
| Weight | 153.1 g (5.40 oz) |
| SIM | Dual SIM |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~196 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| Platform | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop), upgradable to 6.0 (Marshmallow) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 720p |
| Selfie camera | |
| Single | 2 MP |
| Features | LED flash |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 2000 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 260 h |
| Talk time | Up to 20 h |
| Misc | |
| Colors | Blue Black, Pearl white, Champagne Gold |