
| Lava Iris Pro 30+ - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2014, August. Released 2014, August |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 138 x 67.5 x 7.9 mm (5.43 x 2.66 x 0.31 in) |
| Weight | 116 g (4.09 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM/ Micro-SIM) |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~65.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~312 ppi density) |
| Protection | Asahi Dragontrail Glass |
| Platform | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz |
| GPU | PowerVR SGX544 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 13 MP, AF |
| Features | Dual-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p, HDR |
| Selfie camera | |
| Single | 3 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Po 2000 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 390 h (2G) / Up to 285 h (3G) |
| Talk time | Up to 15 h (2G) / Up to 8 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Grey/Black |
| Price | About 150 EUR |