
| Lava Iris Pro 20 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2014, April. Released 2014, April |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 138 x 67.5 x 7.7 mm (5.43 x 2.66 x 0.30 in) |
| Weight | 112 g (3.95 oz) |
| SIM | Dual SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~65.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~234 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| Platform | |
| OS | Android 4.2.1 (Jelly Bean) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz |
| GPU | PowerVR SGX544 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | Dual-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | VGA |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Po 2000 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 400 h |
| Talk time | Up to 7 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | Dark Blue |
| Price | About 150 EUR |