
| Lava Iris Fuel 50 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2014, October. Released 2014, October |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 144.8 x 72.9 x 9.5 mm (5.70 x 2.87 x 0.37 in) |
| Weight | 160 g (5.64 oz) |
| SIM | Dual SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.0 inches, 74.4 cm2 (~70.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 3:2 ratio |
| Platform | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Po 3000 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 370 h |
| Talk time | Up to 17 h (2G) / Up to 13 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 100 EUR |