
| Lava Iris 465 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2015, February. Released 2015, February |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 134.4 x 68 x 10 mm (5.29 x 2.68 x 0.39 in) |
| Weight | 146 g (5.15 oz) |
| SIM | Dual SIM |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~61.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| CPU | Dual-core 1.3 GHz |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 3.15 MP |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | VGA |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 3.0 |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1750 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 250 h |
| Talk time | Up to 10 h 40 min |
| Misc | |
| Colors | Black, White |