
| Lava Iris 401e - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch | |
| Announced | 2013, June. Released 2013, June |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 124 x 63 x 10 mm (4.88 x 2.48 x 0.39 in) |
| Weight | 133 g (4.69 oz) |
| SIM | Dual SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~58.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Flashlight | |
| Platform | |
| OS | Android 2.3.5 (Gingerbread) |
| CPU | 1.0 GHz |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC |
| Internal | 512MB 256MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 3.15 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | A-GPS only |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1500 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 210 h |
| Talk time | Up to 10 h 40 min |
| Misc | |
| Colors | Grey/Blue |
| Price | About 50 EUR |