
| Lava Iris 352 Flair - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch | |
| Announced | 2014, August. Released 2014, August |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 117 x 61 x 10.6 mm (4.61 x 2.40 x 0.42 in) |
| Weight | - |
| SIM | Dual SIM |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~51.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| CPU | Dual-core 1.3 GHz |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC |
| Internal | 2GB 256MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Features | Panorama |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | VGA |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 3.0 |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1200 mAh, removable |
| Talk time | Up to 10 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | Champagne Gold, Rose Gold |