
| Lava A67 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2016, May. Released 2016, May |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 145.5 x 72 x 9.2 mm (5.73 x 2.83 x 0.36 in) |
| Weight | 152 g (5.36 oz) |
| SIM | Dual SIM |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~65.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~196 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | 2 MP |
| Features | LED flash |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, EDR |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 2000 mAh, removable |
| Misc | |
| Colors | White, Gold, Gray |