
| Kyocera Torque E6710 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | CDMA / EVDO / LTE |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | 25 |
| Speed | LTE Cat3 100/50 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2013, January. Released 2013, March |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 128.5 x 68.4 x 12.9 mm (5.06 x 2.69 x 0.51 in) |
| Weight | 168.5 g (5.93 oz) |
| SIM | Non-removable |
| IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 min) MIL-STD-810G compliant IPX5, IPX7 certified Flashlight | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~51.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Protection | - Corning Gorilla Glass 2 |
| Platform | |
| OS | Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich) |
| Chipset | Qualcomm MSM8960 Snapdragon S4 Plus |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz Krait |
| GPU | Adreno 225 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB (1GB user available), 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 2500 mAh, removable |
| Talk time | Up to 19 h |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 270 EUR |