
| Kyocera Hydro Life - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2014, August. Released 2014, August |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 131.8 x 65.4 x 10.9 mm (5.19 x 2.57 x 0.43 in) |
| Weight | 136 g (4.80 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| IP57 dust/water resistant (up to 1m. and 30 min) MIL-STD-810G compliant salt, dust, humidity, rain, vibration, solar radiation, transport and thermal shock resistant | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~64.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
| Protection | Yes |
| Platform | |
| OS | Android 4.3 (Jelly Bean) |
| Chipset | Qualcomm MSM8212 Snapdragon 200 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 302 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1.5GB RAM |
| eMMC 4.5 | |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 720p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Smart Sonic Receiver | |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 2000 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 418 h |
| Talk time | Up to 13 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | Black |