
| Kyocera DuraSport UW - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 12, 13, 48, 66, 71 - unlocked |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 12, 13, 48, 66 - Verizon | |
| 5G bands | 2, 5, 48, 66, 71, 77, 260, 261 SA/NSA/Sub6/mmWave - unlocked |
| 2, 5, 66, 77, 260, 261 SA/NSA/Sub6/mmWave - Verizon | |
| Speed | HSPA, LTE (CA), 5G |
| Launch | |
| Announced | 2023, November |
| Status | Available. Released 2023, December |
| Body | |
| Dimensions | 154.7 x 70.7 x 9.9 mm (6.09 x 2.78 x 0.39 in) |
| Weight | 185 g (6.53 oz) |
| SIM | Nano SIM |
| IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) Drop resistant up to 1.5m MIL-STD-810H compliant Push-to-talk button | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.1 inches, 89.8 cm2 (~82.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~431 ppi density) |
| Protection | Shatter-Resistant Glass |
| Platform | |
| OS | Android 13 (unlocked), Android 12 (Verizon) |
| Chipset | Qualcomm SM4350 Snapdragon 480 5G (8 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Kryo 460 & 6x1.8 GHz Kryo 460) |
| GPU | Adreno 619 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
| UFS 2.2 | |
| Main Camera | |
| Dual | 48 MP, f/1.8, 25mm (wide), 0.8µm, PDAF 16 MP, f/2.0, 16mm, 117? (ultrawide), 1.0µm |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 8 MP, f/2.0, 23mm (wide), 1/4.0", 1.12µm |
| Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Unspecified |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/e/i/k/r/v, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS (L1+L5) |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.1 |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted); unspecified sensors |
| ANT+ | |
| Battery | |
| Type | Li-Po 4500 mAh |
| Charging | 27W wired, PD, QC4.0 8W wireless (Qi) |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 550 EUR |