
| Kyocera DuraForce Ultra - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 12, 13, 48, 66 |
| 5G bands | 2, 5, 66, 260, 261 SA/NSA/Sub6/mmWave |
| Speed | HSPA, LTE (CA), 5G |
| Launch | |
| Announced | 2021, March 11 |
| Status | Available. Released 2021, May |
| Body | |
| Dimensions | 165.1 x 74.9 x 16 mm (6.5 x 2.95 x 0.63 in) |
| Weight | 278 g (9.81 oz) |
| SIM | Nano SIM |
| IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 2m for 30 min) Drop resistant up to 1.5m MIL-STD-810H compliant Push-to-talk button | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.45 inches, 76.7 cm2 (~62.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~443 ppi density) |
| Protection | Sapphire Shield |
| Platform | |
| OS | Android 10, upgradable to Android 12 |
| Chipset | Qualcomm SM7250 Snapdragon 765G 5G (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.4 GHz Kryo 475 Prime & 1x2.2 GHz Kryo 475 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 475 Silver) |
| GPU | Adreno 620 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 128GB 6GB RAM |
| Main Camera | |
| Dual | 24 MP, f/1.8, 27mm (wide), 0.9µm, PDAF 16 MP, f/2.0, 16mm, 117? (ultrawide), 1.0µm |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 8 MP, f/2.0, 23mm (wide), 1/4.0", 1.12µm |
| Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Unspecified |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/e/i/k/r/v, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS (L1+L5) |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.1 |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted); unspecified sensors |
| Battery | |
| Type | Li-Po 4500 mAh |
| Charging | Wired Wireless (Qi) |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 860 EUR |