
| Kyocera DuraForce Pro 3 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 46, 48, 66 |
| 5G bands | 2, 5, 48, 66, 77, 78, 260, 261 SA/NSA/Sub6/mmWave |
| Speed | HSPA, LTE (CA), 5G |
| Launch | |
| Announced | 2023, July |
| Status | Available. Released 2023, September |
| Body | |
| Dimensions | 154 x 75 x 14.5 mm (6.06 x 2.95 x 0.57 in) |
| Weight | 237 g (8.36 oz) |
| SIM | Nano SIM + eSIM |
| IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) Drop resistant up to 1.5m MIL-STD-810H compliant Push-to-talk button | |
| Display | |
| Type | OLED |
| Size | 5.38 inches, 74.7 cm2 (~64.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~449 ppi density) |
| Protection | Shatter-Resistant Glass |
| Platform | |
| OS | Android 13, upgradable to Android 14 |
| Chipset | Qualcomm SM7450-AB Snapdragon 7 Gen 1 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.4 GHz Cortex-A710 & 3x2.36 GHz Cortex-A710 & 4x1.8 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 644 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 128GB 6GB RAM |
| UFS 2.2 | |
| Main Camera | |
| Triple | 64 MP, f/1.8, (wide), PDAF 16 MP, f/2.0, 117? (ultrawide) 2 MP, f/2.2, (macro) |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@24fps, 1080p@30/60fps |
| Selfie camera | |
| Single | 8 MP, f/1.8, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Unspecified |
| 100 dB+ speakers | |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/mc/d/e/i/k/r/v, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS (L1+L5) |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2 |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted); unspecified sensors |
| ANT+ | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 4270 mAh, removable |
| Charging | Wired 8W wireless (Qi) |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 450 EUR |