
| Kyocera DuraForce Pro 2 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 13, 66 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE (3CA) Cat9 450/50 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2018, November. Released 2018, November |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 150.2 x 73.4 x 13.5 mm (5.91 x 2.89 x 0.53 in) |
| Weight | 243 g (8.25 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
| IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 2m for 30 min) MIL-STD-810G compliant Push-to-talk button | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~62.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
| Protection | Sapphire crystal glass |
| Platform | |
| OS | Android 8.0 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm SDM630 Snapdragon 630 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 2.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 508 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 13 MP, AF 8 MP (ultra wide; dedicated video camera) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 5 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/i/r/k, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.1 |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 3240 mAh, non-removable |
| Charging | 10W wired Wireless (Qi) |
| Stand-by | Up to 312 h (3G) |
| Talk time | Up to 21 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 400 EUR |