
| Kyocera Brio - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | CDMA / CDMA2000 |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1x |
| Speed | CDMA2000 1x, 153 Kbps |
| Launch | |
| Announced | 2011, September. Released 2011, September |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 113.5 x 60 x 14.5 mm (4.47 x 2.36 x 0.57 in) |
| Weight | 105 g (3.70 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.2 inches, 15.0 cm2 (~22.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
| Platform | |
| Chipset | Qualcomm QSC6055 |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Phonebook | 600 entries, Photocall |
| Call records | Yes |
| Internal | 128MB |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| 2.5 mm audio jack | |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Compass |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Games | Yes |
| Java | No |
| MP3/WAV/AAC+ player MP4/H.263 player Organizer Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 870 mAh battery |
| Talk time | Up to 4 h 40 min |
| Misc | |
| Colors | Black |