
| Karbonn Smart Tab2 - Full tablet specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2012. Released 2012 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | - |
| Weight | - |
| SIM | No |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 7.0 inches, 139.5 cm2 |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~133 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| Platform | |
| OS | Android 4.1 (Jelly Bean) |
| CPU | 1.2 GHz |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 1GB 512MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| HDMI port | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 3700 mAh, non-removable |
| Talk time | Up to 7 h (multimedia) |
| Misc | |
| Colors | Black/White |
| Price | About 70 EUR |