
| Karbonn K309 Boombastic - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2012 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 113 x 49 x 15.2 mm (4.45 x 1.93 x 0.60 in) |
| Weight | 85 g (3.00 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Dedicated music keys Flashlight | |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | , - |
| Resolution | 176 x 220 pixels |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 200 entries |
| Call records | Yes |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0 |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS |
| Games | Yes |
| Java | Yes |
| Audio/video player Photo viewer Organizer | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1500 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 400 h |
| Talk time | Up to 5 h |
| Misc | |
| Colors | Black/Red |
| SAR EU | 0.75 W/kg (head) |
| Price | About 20 EUR |