
| Karbonn A2+ - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch | |
| Announced | 2013. Released 2013 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 124 x 63.6 x 12.4 mm (4.88 x 2.50 x 0.49 in) |
| Weight | 110 g (3.88 oz) |
| SIM | Dual SIM |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~57.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 180MB |
| Main Camera | |
| Single | 3.15 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | Yes |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1750 mAh battery |
| Stand-by | Up to 120 h |
| Talk time | Up to 3 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | White/Black |
| SAR EU | 0.63 W/kg (head) |
| Price | About 50 EUR |