
| Jolla Tablet - Full tablet specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2014, November |
| Status | Cancelled |
| Body | |
| Dimensions | 203 x 137 x 8.3 mm (7.99 x 5.39 x 0.33 in) |
| Weight | 384 g (13.55 oz) |
| SIM | No |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 7.85 inches, 186.2 cm2 (~67.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1536 x 2048 pixels, 4:3 ratio (~330 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Sailfish 2.0 |
| Chipset | Intel Atom Z3735F |
| CPU | Quad-core 1.8 GHz |
| Memory | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB (dedicated slot) - non microSDXC compliant |
| Internal | 32GB 2GB RAM, 64GB 2GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP, AF |
| Video | 1080p@60fps |
| Selfie camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| Bluetooth | 3.0 |
| Positioning | A-GPS, GLONASS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Android app compatibility MP4/H.264 player MP3/WAV/eAAC+ player Photo/video editor Document viewer | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 4450 mAh, non-removable |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 170 EUR |