
| Intex IRist Smartwatch - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2015, July. Released 2015, August |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 44 x 44 x 14 mm (1.73 x 1.73 x 0.55 in) |
| Weight | 83 g (3.03 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Display | |
| Type | OLED |
| Size | 1.56 inches |
| Resolution | 240 x 240 pixels (~218 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android OS compatible |
| Chipset | Mediatek MT6572 (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 2.0 |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass |
| Video player Photo viewer | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 600 mAh, non-removable |
| Misc | |
| Colors | Orange, pink, black |
| SAR | 0.98 W/kg (head) |
| Price | About 160 EUR |