
| Intex Aqua Speed - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2015, February. Released 2015, February |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 136 x 68 x 9 mm (5.35 x 2.68 x 0.35 in) |
| Weight | 120 g (4.23 oz) |
| SIM | Dual SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~60.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 5.0 (Lollipop) |
| Chipset | Mediatek MT6582M (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 8 MP |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | 5 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.0 |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1700 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 180 h |
| Talk time | Up to 5 h |
| Misc | |
| Colors | White, black, gray, coffee |
| SAR | 0.35 W/kg (head) |