
| Innostream INNO P10 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2005, June |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 91.9 x 44 x 23.8 mm (3.62 x 1.73 x 0.94 in) |
| Weight | 94 g (3.32 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | |
| Resolution | 128 x 160 pixels |
| 4-way navi key | |
| Memory | |
| Card slot | RS-MMC |
| Phonebook | 1000 entries, Photo call |
| Call records | 20 received, dialed and missed calls |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones, composer |
| 3.5mm jack | No |
| 3D Sound | |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, EMail |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | 3 + downloadable |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Predictive text input Dictionary (EnglishChinese) MP3/MP4 Player Video Recording (up to 90 min.) Flight Mode Voice memo Bio-rhythm Stopwatch Organizer | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 830 mAh battery |
| Stand-by | Up to 200 h |
| Talk time | Up to 6 h |
| Misc | |
| Colors | Black, Silver, Red |