
| Innostream INNO A10 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GSM 850 / 1900 - US version | |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2004, Q4 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 90 x 43 x 24 mm (3.54 x 1.69 x 0.94 in) |
| Weight | 86 g (3.03 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | |
| Resolution | 128 x 160 pixels |
| Second external 65K colors CSTN display (96 x 64 pixels) 4-way navi key | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 800 entries, Photo call |
| Call records | 20 received, dialed and missed calls |
| Internal | 128MB |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones, composer |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, EMail |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes + downloadable |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP3/3GP player Predictive text input Voice memo Bio-rhythm Stopwatch | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion battery |
| Stand-by | Up to 160 h |
| Talk time | Up to 4 h |
| Misc | |
| Colors | Silver, Blue |