
| Innostream INNO 99 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2004, Q1 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 87 x 46 x 24 mm (3.43 x 1.81 x 0.94 in) |
| Weight | 91 g (3.21 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | |
| Resolution | 128 x 160 pixels, 11 lines |
| Second external display, STN, 65K colors (96 x 64 pixels) 7 color indicator 3 color keypad backlighting Screensavers and wallpapers | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 500 entries, Photo call |
| Call records | 20 received, dialed and missed calls |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Polyphonic(64) ringtones, composer |
| 3.5mm jack | No |
| Video formats: JPG, GIF, WBMP, PNG Audio formats: MIDI, MIDI, i-Melody, AMR, SMAF | |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Browser | WAP |
| Games | Yes + downloadable |
| Java | No |
| Predictive text input for English, Chinese Bio-rhythm Organizer Stopwatch Voice memo | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 720 mAh battery |
| Stand-by | Up to 100 h |
| Talk time | Up to 6 h |
| Misc | |
| Colors | |