
| Innostream INNO 89 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2004, Q1 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 88 x 43 x 24 mm (3.46 x 1.69 x 0.94 in) |
| Weight | 98 g (3.46 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | |
| Resolution | 128 x 160 pixels, 11 lines |
| Second external display, STN, 65K colors (96 x 64 pixels) 3 color keypad backlighting Screensavers and wallpapers Downloadable pictures | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 500 entries, contact groups, Photo call |
| Call records | 20 received, dialed and missed calls |
| Main Camera | |
| Single | CIF |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic - SMAF, MIDI, I-Melody and AMR ringtones, composer |
| 3.5mm jack | No |
| Audio format: SMAF, MIDI, I-Melody and AMR Image format: WBMP, JPG, GIF and PNG | |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Browser | WAP |
| Games | Yes + Java downloadable |
| Java | Yes |
| Predictive text input (iTAP) Bio-rhythm Stopwatch Organizer Voice memo | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 720 mAh battery |
| Stand-by | Up to 100 h |
| Talk time | Up to 5 h |
| Misc | |
| Colors | silver, white, blue |