
| Innostream INNO 30 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2004, Q1 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 82 x 42 x 21 mm (3.23 x 1.65 x 0.83 in) |
| Weight | 76 g (2.68 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | |
| Resolution | 128 x 160 pixels, 11 lines |
| Second external CSTN display (96 x 64 pixels), 65K colors Screensavers and wallpapers Downloadable images | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 800 |
| Call records | 20 received, dialed and missed calls |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones, composer |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Browser | WAP |
| Games | Yes |
| Java | Yes |
| Predictive text input (iTAP) Calculator Stopwatch Voice memo | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 650 mAh battery |
| Stand-by | Up to 150 h |
| Talk time | Up to 3 h - 5 h |
| Stand-by | Up to 200 h |
| Talk time | Up to 3 h - 6 h |
| Misc | |
| Colors | |