
| Icemobile Twilight - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 |
| GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 2 | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2010, December. Released 2010, October |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 88 x 59 x 14 mm (3.46 x 2.32 x 0.55 in) |
| Weight | 103 g (3.63 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 1.8 inches, 10.0 cm2 (~19.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~222 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 200 entries |
| Call records | Yes |
| Main Camera | |
| Single | 0.3 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | Yes |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio |
| USB | No |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Games | Yes + downloadable |
| Java | Yes |
| Organizer Analog TV MP3 Player Predictive Text Input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 650 mAh battery |
| Stand-by | Up to 45 h |
| Talk time | Up to 6 h |
| Misc | |
| Colors | Black, White, Red |