
| Icemobile Sol - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 |
| GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 2 | |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2011, October. Released Exp. release 2012, Q1 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 96.2 x 52 x 13.2 mm (3.79 x 2.05 x 0.52 in) |
| Weight | 59 g (2.08 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Flashlight | |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~35.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 250 entries |
| Call records | Yes |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | No |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | miniUSB (charging only) |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Games | Yes |
| Java | No |
| TV app Organizer MP4 player MP3 player Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 850 mAh battery |
| Stand-by | Up to 580 h |
| Talk time | Up to 8 h |
| Misc | |
| Colors | Red, Pink, White, Blue |