
| Icemobile Rock Lite - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 |
| GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 2 | |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2012, May |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 108 x 47 x 13.9 mm (4.25 x 1.85 x 0.55 in) |
| Weight | 51 g without battery (1.80 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Flashlight | |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 1.8 inches, 10.2 cm2 (~20.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Phonebook | 200 contacts |
| Call records | 20 dialed, 20 received, 20 missed calls |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | miniUSB (charging only) |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS |
| Games | No |
| Java | No |
| MP3/MP4 player Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 700 mAh battery |
| Stand-by | Up to 180 h |
| Talk time | Up to 6 h |
| Misc | |
| Colors | Black, Red, White, Red, Silver |