
| Icemobile Rock Bold - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2013. Released 2013 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 103.2 x 45.2 x 14.5 mm (4.06 x 1.78 x 0.57 in) |
| Weight | 46 g (w/out battery) (1.62 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Flashlight | |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 1.8 inches, 10.2 cm2 (~21.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Phonebook | 500 contacts |
| Call records | 20 dialed, 20 received, 20 missed calls |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | miniUSB (charging only) |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Games | No |
| Java | No |
| MP3/MP4 player Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 700 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 180 h |
| Talk time | Up to 6 h |
| Misc | |
| Colors | Black, White, Red, Blue |