
| Icemobile Rock 2.4 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2014. Released 2014 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 120 x 50 x 13.8 mm (4.72 x 1.97 x 0.54 in) |
| Weight | 60 g (2.12 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 2.4 inches, 18.1 cm2 (~30.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 176 x 220 pixels (~117 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC |
| Phonebook | 500 contacts |
| Call records | 20 dialed, 20 received, 20 missed calls |
| Internal | 32MB 32MB |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0 |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Games | Yes |
| Java | No |
| MP3/MP4/WAV player Calendar Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1000 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 100 h |
| Talk time | Up to 9 h |
| Misc | |
| Colors | Black, White, Red, Pink, Green, White&blue |